top of page
sand therapy. Hands adult and child play

روان درمانی کودک و نوجوان چیست؟

زندگی عاطفی کودکان و نوجوانان گاهی ممکن است تحت تاثیر اشتباهات تربیتی و یا ناهنجاریها و استرس های محیطی دچار اختلالات منفی شود.بروز این اختلالات در کودکان و نوجوانان به صورت های گوناگون از جمله کمبود عزت نفس ,افسردگی,مشکلات رفتاری ,وسواس,اضطراب و غیره دیده می شود.  مشاوره با روانکاو کودک  کمک می کند تا کودکان بتوانند با تکیه بر یک رابطه دو  جانبه , یکدلانه و در عین حال حرفه ای با روانکاو , احساسات و افکار خودشان را در خلال بازی و یا صحبت بیان کنند. بیان و پردازش این افکار و احساسات با تکیه بر یک رابطه مستحکم بین کودک یا نوجوان و روانکاو به انان کمک میکند که تدریجا بتوانند احساسات و باورهای جدیدی را جایگزین عواطف منفی و باورهای اشتباه نمایند. هنگامی که کودک یا نوجوان به احساسات خود نظیر خشم, غم, ناامیدی, تنفر از خود وغیره اگاه می شود, راهکارهای جدیدی برای تغییر احساسات و رفتارهای غلط ناشی از انان جستجو خواهد کرد و ارتباط دو جانبه با روانکاو و فهمیده شدن از طرف او حامی وی در این روند است.

روان درمانی بر روی طیف وسیعی از اختلالات همچون مشکلاتی نظیر افسردگی, اضطراب , صدمات  ناشی از یک ضربه روحی ( تروما)  و همچنین مشکلات رفتاری مانند  وسواس, پرخاشگری و سرباز زدن از رعایت اصول و قوانین خانواده و اجتماع و غیره تاثیر مثبت دارد.

روش کار: 

در اولین جلسه کودک و والدینش با روانکاو ملاقات مجازی خواهند داشت. در این جلسه کلیه اطلاعات لازم برای فهم و درک مسایل و مشکلات کودک مطرح خواهند شد و روانکاو چگونگی روند جلسات مشاوره و همچنین طول مدت درمان را با توجه به شدت مسایل کودک  با والدین مطرح خواهد کرد. طول درمان بین ۶ جلسه تا چند سال وابسته به شرایط قابل تغییر است. 

در بسیاری از موارد به والدین توصیه می شود برای تسریع روند درمان و نتیجه گیری بهتر , آنان نیز یک یا چند جلسه مشاوره به طور موازی با فرزند خود, با روانکاو داشته باشند تا درک بهتری از مشکلات کودک یا نوجوانشان پیدا نمایند .این جلسات همچنین به انان این امکان را میدهد که بر روی روش های تربیتی خود تامل نمایند و راهکارهای جدیدی برای رفع مسایل فرزندشان بیاموزند. 

کلیه جلسات به صورت انلاین و بر روی اپلیکیشن زوم انجام می شود. روش کار با کودکان و نوجوانان وابسته به علایق شخصی آنان و همچنین به نوع مسایلی است که با آنها روبرو هستند. بازی و کارهای هنری از جمله ابزارهای کاری هستند. بر خلاف تصور عموم, این روش های ارتباطی ازطریق مجازی کاملا امکان پذیرهستند و نتایج مطلوبی دارند.

آشنایی با من:

 

نام من جوانه پیرزاد ,ایرانی الاصل و دارای ملیت بریتانیایی هستم  و در حال حاضر ساکن کشور هلند می باشم. دارای مدرک رواندرمانی ( Child and Adolescent Psychotherapy )    برای کودکان و نوجوانان از کشور انگلستان هستم. در کناراموزش اصلی حرفه ایم, داری دیپلم در زمینه کار با کودکانی که از اضطراب رنج می برند می باشم و همچنین دارای دیپلمی برای کار با آسیب های روانی ناشی از تروما در کودکان و نوجوانان هستم.

به علت جابه جایی های متعدد و  نوع زندگی ام در کشورهای مختلف , کار مشاوره را در دنیای مجازی آغاز کرده ام و به سه زبان فارسی ,انگلیسی و فرانسه مشاوره انجام می دهم.

 

چندین کارگاه اموزشی در مورد آموزش مشاوره آنلاین و روش های کار با کودکان به صورت آنلاین گذرانده ام. قابل ذکر است که در هنگام کار با کودکان یا نوجوانان در دنیای مجازی , تمام تمهیدات لازم برای حفظ امنیت کودکان در این فضا , پنهان بودن هویت آنان و محرمانه بودن مطالبی که در جلسات بیان می شود به کار گرفته خواهد شد.

در صورتی که علاقمند هستید بدانید ایا روش کاری من برای شما یا فرزند شما مناسب می باشد می توانید از طریق ایمیل یک جلسه ۲۰ دقیقه ای رایگان با من رزرو نمایید تا با علاقمندی به سوالات شما پاسخ دهم. شما بعد از این جلسه ملزم به شروع مشاوره با من نخواهید بود. هزینه هر جلسه مشاوره ۳۵۰۰۰۰ تومان می باشد. مشتاقانه منتظر آشناییتان هستم!

bottom of page